W ramach naszej witryny internetowej stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookie.

Rozumiem
Forum FORUM OGRODNICZE Strona Główna FORUM OGRODNICZE
Forum dla miłośników ogrodów - ogrodnicze

Kompostownik Strona glówna Internetowy Sklep Ogrodniczy Zaloguj Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum FORUM OGRODNICZE Strona Główna
Trawa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM OGRODNICZE Strona Główna -> Kompostowanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jagoda4
Nowy użytkownik

PostWysłany: Czw Maj 25, 2006 11:46 am    Temat postu: Trawa Odpowiedz z cytatem

Czytałam gdzieś, że skoszoną trawę przed kompostowaniem należy podsuszyć.
Czy to prawda? Nie można ściętej trawy wrzycić od razu do kompostownika?

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Chajd
Site Admin

PostWysłany: Pią Maj 26, 2006 10:21 pm    Temat postu: Re: Trawa Odpowiedz z cytatem

Jagoda4 napisał:
Czytałam gdzieś, że skoszoną trawę przed kompostowaniem należy podsuszyć.
Czy to prawda? Nie można ściętej trawy wrzycić od razu do kompostownika?

Witam

Na to pytanie odpowiem tak - Trawę można wrzucać do kompostownika zaraz po skoszeniu.
Natomiast gdy jest podsuszona i dopiero wrzucona - dużo lepiej się kompostuje zwłaszcza w pierszej fazie.

Podsuszona trawa ma dużo mniejszą tendencję do zbijania się i sklejania. Dzięki lepszej strukturze lepiej się napowietrza i szybciej kompostuje.

Chajd
Kwiatek

PS Ważne aby trawy w kompostowniku nie ubijać - zwłaszcza "mokrej".

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jakub
Bywalec

PostWysłany: Nie Wrz 03, 2006 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak najlepiej zakompostować samą trawę? To znaczy jakie dodatkowo składniki do tego są potrzebne?
Ja oczywiście kompostuję łącznie z innymi odpadami ale znam osoby co mają właściwie sam trawnik i to w dużym metrażu.
Widziałem jak sąsiad kompostował w ten sposób: Do zbitego z palet "pomieszczenia" wrzucał naprzemian przesuszoną trawę i torf. Czasem posypywał wapnem ogrodniczym.
Czy coś jeszcze jest do tego potrzebne i jak długo winno się to "przegryzać"?

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Chajd
Site Admin

PostWysłany: Sro Wrz 06, 2006 7:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W masie kompostowej z trawy są niedobory azotu. Aby kompostowanie trawy było odpowiednie warto jest zadbać o uzupełnienie tego składnika.

Zawarty jest np. w saletrze lub oborniku, zwłaszcza kurzym.
Do uzupełnienia azotu nadają się również odchody zwierząt domowych.

Z wapnem byłbym ostrożny co do ilości. Zbyt duża ilość i kompostowanie zostanie zablokowane.

Jeżeli sąsiad robi umiejętnie to powinien mieć dobre efekty. Torf opócz luźnej struktury, zawiera mnóstwo bakterii i mikroorganizmów kompostujących.

Kompostownik z palet to także niezłe rozwiązanie (może nie długotrwałe i bardzo estetyczne) zapewnia dobry dostęp powietrza.

Powodzenia w kompostowaniu

Chajd Kwiatek

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM OGRODNICZE Strona Główna -> Kompostowanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: