Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: N mar 11, 2007 10:07 pm 
Nowy użytkownik

Po zimie pojawił się na trawniku mech czym z nim walczyć?

Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 12, 2007 10:24 pm 
Site Admin

Zima była dość łagodna i wilgotna , stąd zapewne mech.

Na rynku są dostępne nawozy typu "anty-mech".
Z pewnością posiadają w każdym lepszym sklepie ogrodniczym

Choć być może nie będą potrzebne. Jak trawa zacznie rosnąć a ziemia nieco przyschnie mech zniknie sam.

Pozdrawiam
Chajd :kwiat:

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 1:13 am 
Nowy użytkownik

W zasadzie są trzy główne przyczyny ekspansji mchu na trawniku:
- zbyt kwaśna gleba
- zbita gleba
- zacienione stanowisko

Dopiero gdy dojdziesz do tej, która doprowadziła do ataku mchu na Twoim trawniku, będziesz mógł z nim skutecznie walczyc.
Jeśli mech rośnie na słonecznym stanowisku to przede wszystkim proponuję wygrabic to co się da - usunie to częśc odpowiedzialną za fotosyntezę a tym samym zmniejszy ekspansję szkodnika.
Następnie sprawdź pH gleby - jeśli jest ono niższe niż 5,5, to powinieneś wykonac odpowiednie zabiegi zwiększające pH - nie tylko pogorszysz warunki dla rozwoju mchu, ale i polepszysz je dla rozwoju trawy.
Po zbadaniu pH kolejnym krokiem będzie użycie aeratora. Osobiście polecam do tego celu specjalne nakładki na buty - można je stosowac podczas koszenia. Nie należą do najwygodniejszych, jednak zdecydowanie oszczędzają czas - w końcu w ten sposób załatwiasz dwie pieczenie na jednym ogniu;). Napowietrzenie gleby i rozluźnienie jej struktury ułatwi trawie rozwój systemu korzeniowego = wzmocni ją. A skoro już mowa o wzmacnianiu trawy, warto ją w tym momencie nawieźc (o ile zabieg ten nie miał w najbliższej przeszłości miejsca).
Preparaty chemiczne wprawdzie są skuteczne w zwalczaniu mchu, jednak jeżeli na trawniku utrzymywane (czytaj - nie usunięte) będą wyżej opisane przyczyny, to możesz byc pewien, że mech powróci. Ogólnie chemię polecam jedynie do walki z mchem na murach;)

Tytuł:
PostNapisane: N mar 22, 2009 2:59 pm 
Nowy użytkownik

Witam. Mam mega problem z trawnikiem. Dwa lata temu założyłam nowy trawnik - kompleskowe przekopanie, odchwaszczenie i posianie trawy. Dzsiaj niestety trawy nie mam prawie wcale, lecz jest jeden mech. Do tego rosną mi jeszcze grzyby - rok temu miałam nawet smardze - choć zbytnio mnie to nie ucieszyło. Późną jesienią posypałam cały trawnik wapnem ogrodniczym, ale niestety nic to nie pomogło bo jak mech był take jest. W niektórych miejscach dosłownie mam dywan z mchu. Okropność. W związku z nadchodzącą wiosną proszę o poradę. W przyszłym tygodniu zamierzam porządnie wygrabić trawnik, i użyć aeratora na butach. Następnie chcę wysypać ponownie wszystko wapnem ogrodniczym. W jakim czasie od tego zabiegu będę mogła posiać nową trawę? Czy wysypane wapno może sprawić, że trawa nie urośnie?Proszę o pomoc bo jestem załamana tym wszystkim - tyle pracy i wysiłku włożyłam w ten trawnik i nic z niego nie zostało. Dodam jeszcze, że mech rozrósł mi się już w całym ogrodzie, łącznie z chodnikami :cry:

Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 09, 2010 2:53 pm 
Bywalec

Nie powinno się tak stać,ale wapno może osłabic korzenie trawy i tutaj przydałby się odpowiedni nawóz,czego uyżywałaś do tej pory?

Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2011 12:01 pm 
Nowy użytkownik

Witam , dziękuje za garść konkretnych wskazówek Ozir , też mam na trawniku sporo mchu, nawet w nasłonecznionych miejscach, nawozy do zwalczania przyniosły mały skutek, spróbuje rozluźnić i napowietrzyć. :)

Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 24, 2011 7:23 pm 
Nowy użytkownik

Koniecznie daj znać jak Ci poszło i w przyszłości napisz jakie są efekty:)
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 09, 2012 1:15 pm 
Nowy użytkownik

Do zwalczania mchu służą odpowiednie nawozy , mech możemy się pozbyć podczas wertykulacji i areacji trawnika.Najlepszym sposobem jest oczywiście zwiększenie dostępu światła, mech zazwyczaj pojawia się w miejscu zacienionym i wilgotnym.

Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2012 1:16 am 
Nowy użytkownik

Z mojej strony tylko taka rada, że jeśli nie usuniemy przyczyny dla której mech tak dobrze czuje się na naszym trawniku, to nie wygrabiajmy żywych roślin, bo tylko pomożemy mu rozprzestrzenić się po jeszcze większej powierzchni. Wpierw trzeba go zasuszyć. Dla leniwych polecam też nawozy typu 4w1. Plus te wszystkie zabiegi, o których pisali poprzednicy.

Tytuł:
PostNapisane: N kwi 22, 2012 6:23 pm 
Nowy użytkownik

Pewnie, że najważniejsze jest pozbycie się przyczyny. Mech lubi zacienione miejsca i nadmierne zakwaszenie gleby. Nie zalecałbym też zbyt niskiego i częstego koszenia. U mnie zazwyczaj ten problem sam ustępuje jak podłoże wysycha, ale nie zawsze i nie na całym trawniku. W celu odkwaszenia stosuję wapnowanie. Uparty mech zawsze muszę potraktować takim nawozem anty-mech o wysokiej zawartości żelaza. Jak mech zbrązowieje to wystarczy go zgrabić i po kłopocie.

Strefa czasowa: UTC + 1