Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lip 10, 2009 10:47 am 
Nowy użytkownik

Zamierzamy kupić kompostownik i mam pytanie odnośnie ustawienia go.
Mamy nie duży ogródek, zaledwie jakieś 120m2 (nie znam dokładnie wymiarów).
Mieszkanie mamy skrajne od strony pn., które nie jest prostokątną bryłą, ale ma 3 "schody" (patrząc z lotu ptaka jeden od strony pn.-zach. pozostałe dwa od strony pn-wsch.) i zamierzamy postawić kompostownik właśnie w jednym z tych wgłębień-schodów od strony pn.-wsch., obok beczki na deszczówkę podłączoną do rynny, która znajduje się na skraju tego "schodka" przy ścianie pn.
Jest to strona pn-wsch i wietrzna, ale nie wiem czy na tyle, aby kompostownik mógł stać właśnie w tym miejscu, gdzie z jednej strony będzie przylegał do ściany, natomiast z drugiej będzie niejako przysłonięty przez beczkę, która musi niestety stać w tym miejscu ze względu na podłączenie do rynny.
Dodam, ze od strony pn jest las i w zasadzie większa część ogrodu jest jakby w tunelu, który nie jest w żaden sposób osłonięty od wiatru, ponieważ ani po stronie wsch. ani zach. nie stoi żaden budynek i jest to (że tak nazwę) otwarty "tunel".
Trochę trudno to opisać, łatwiej by było dodać jpg.'a, ale mam nadzieję, że jest to czytelne. :)

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 28, 2009 12:45 pm 
Site Admin

Witam

Kompostownik nie musi być bardzo osłonięty od wiatru.

Jeżeli jest mocno wietrzne miejsce to częściej trzeba będzie zadbać o wilgotność.

Kompostownik lepiej jest ustawić nie przy ścianie budynku a przy granicy działki w tym przypadku pod lasem.

Pozdrawiam
Chajd :kwiat:

Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 11, 2011 11:38 pm 
Nowy użytkownik

Witaj serdecznie.
Każdy, nawet najmniejszy, ogród przydomowy to ważne miejsce wypoczynku i relaksu dla właściciela. Warto pomyśleć aby nasza przydomowa ostoja zieleni była także ogrodem ekologicznym i ekonomicznym. Wyposażenie działki w kompostownik to najprostsza metoda walki z ogrodowymi i kuchennymi bioodpadami, gwarantująca także oszczędności na wywozie śmieci. Kompostownik należy dopasować do naszego ogrodu. Ważna jest przede wszystkim pojemność. Pojemnik powinien pomieścić całość bio-śmieci z domu i ogrodu. Przy doborze pojemności bierze się pod uwagę głównie powierzchnię ogrodu. Często stosowany jest ogólny przelicznik objętości 1 litr na metr kwadratowy powierzchni ogrodu. Jeśli twoja działka ma ok. 120m(kw) to najlepszy byłby pojemnik o pojemności 280, 350 litrów (TERMO-290, TERMO-350). Taki pojemnik pozwoli Ci na profesjonalne przygotowanie kompostownika:)
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 11, 2012 12:51 am 
Nowy użytkownik

Ja tam ustawiłam kompostownik pod domem, bo jak czasmi chce cos wyrzucic i musiałabym robic kilometry to napenwo by mi sie nie chciało...do takiegogo codziennego uzytkowania lepiej zeby był blizej niz dalej , wzgledy wygody;)

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 11, 2013 1:52 pm 
Ale wtedy też masz szansę czuć smrodek przez okno :wink:
Ewidentnie lepiej jest umieścić go trochę dalej, w jakimś zacienionym miejscu aby się nie nagrzewał przesadnie, bo wtedy też będzie bardziej parowało i wysuszało go.

Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 22, 2013 2:16 pm 
Nowy użytkownik

Myślę, że każdy kto miał "przyjemność" otworzyć okno zlokalizowane tuż obok kompostownika wie, że warto nadłożyć drogi i ulokować go daleko od domu :wink:

PostNapisane: Pn paź 28, 2013 12:38 pm 
Nowy użytkownik

Przeczytaj to http://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja- ... 11391.html

Tytuł:
PostNapisane: N gru 01, 2013 7:56 am 
Nowy użytkownik

Dzięki za link do muratora, fajny artykuł.

Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 18, 2014 12:14 pm 
Nowy użytkownik

Ja kompostownik ustawiłem w samym rogu ogrodu tak żeby nie przeszkadzał podczas robót ogrodniczych, ale jednocześnie nie jest daleko, więć mogę go szybko uzupełniać.

PostNapisane: Pt sie 14, 2015 8:46 am 
Nowy użytkownik

Nie mam kompostownika ale znajomi mają. Ustawili go na skraju działki w osłoniętym od wiatru miejscu.

PostNapisane: Śr cze 01, 2016 12:28 pm 
Nowy użytkownik

U nas kompostownik jest koło starej stodoły przerobionej na garaż na końcu działki.

PostNapisane: Pn cze 06, 2016 8:03 pm 
Nowy użytkownik

U mnie również jest jakieś 100 m od domu, zapachu nie czuć. Jest OK!

PostNapisane: Cz cze 09, 2016 5:20 pm 
Nowy użytkownik

jak najdalej od ludzi !
najlepiej gdzies na samym koncu działki ogrodzony jakąś kratka z drewna żeby zapachy sie wydostawały i nie smierdziało podczas grilla itp :)

PostNapisane: Cz mar 02, 2017 11:07 am 
Nowy użytkownik

Ja mam swój kompostownik w rogu działki ustawiony, obok mam śmietniki i wychodek, może nie estetycznie to brzmi ale wygląda jak najbardziej estetycznie i chlubnie.

PostNapisane: Pt mar 31, 2017 9:35 am 
Nowy użytkownik

U mnie na działce też kompostownik jest ustawiony w rogu działki.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1