FORUM OGRODNICZE
http://forum.kompostowniki.pl/

Wielkie klepisko = wielki kompostownik ?
http://forum.kompostowniki.pl/viewtopic.php?f=13&t=647
Strona 1 z 1

Autor:  Vans Rudiger [ Pn lut 25, 2008 1:21 am ]
Tytuł:  Wielkie klepisko = wielki kompostownik ?

Witam wszystkich! Po długotrwałej przebudowie domu mój ogród zamienił się w wielkie klepisko. Zastanawiam się, czy warto instalować teraz kompostownik, czy raczej zaczekać z tym rok, a na razie rozrzucać rozdrobnione odpadki wprost na całą powierzchnię owego klepiska.
Macie jakieś doświadczenia w podobnych przypadkach?

Autor:  Chajd [ Cz lut 28, 2008 8:34 am ]
Tytuł: 

Jeżeli to ja bym już to nie rozrzucał po "klepisku"
lecz w kilku punktach. Kompost do rozkładu potrzebuje odpowiednich warunków i zbyt porozrzucany materiał nie będzie miał znamion pryzmy i nie będzie sie prawidłowo rozkładał.
Raz wyschnie na wiór a raz będzie zbyt mokry.

Polecam jedno lub klika pryzm lub po prostu załóż kompostownik

Chajd :kwiat:

Autor:  Vans Rudiger [ Pt lut 29, 2008 12:24 am ]
Tytuł: 

Prawdopodobnie, po przemyśleniach, tak uczynię. Chociaż przykry jest fakt, że kompost dojrzewa prawie rok... Koncepcja pozostawienia spraw naturze nie jest jednak do końca chybiona, ponieważ starczyło powstrzymać rodzinę od zgrabiania i wywalania spadłych na jesieni liści, by teraz, na wiosnę piach przestał przypominać pustynię. Coś tam jednak miejscami kiełkuje, a wierzchnia warstwa (kilka milimetrów) zaczyna już przypominać prawdziwą glebę.

Autor:  aniawoj [ Pt lut 29, 2008 8:54 pm ]
Tytuł: 

Ale jest też druga strona medalu - pod niezgrabionymi liśćmi może zacząć się wytwarzać pleść. Następuje to często wtedy, gdy warstwa liści jest gruba i ściśle do siebie przylega.

Autor:  Diana [ Śr lip 24, 2013 1:15 pm ]
Tytuł:  deska elewacyjna

I co wtedy się robi? Nam raz zapleśniał w podobny sposób stary taras, i skończyło się na wymianie desek, ale glebę w ogrodzie chyba ciężko byłoby wymienić ;) Podobnie gdy zawilgnie deska elewacyjna, tu też nie starczy podmienić paru listewek

Autor:  Chajd [ Cz sty 22, 2015 10:38 am ]
Tytuł:  Re: deska elewacyjna

Diana napisał(a):
I co wtedy się robi? Nam raz zapleśniał w podobny sposób stary taras, i skończyło się na wymianie desek, ale glebę w ogrodzie chyba ciężko byłoby wymienić ;) Podobnie gdy zawilgnie deska elewacyjna, tu też nie starczy podmienić paru listewek


Niestety w przypadku kiedy liście utworzą tzw. "dywan" to należy jak najszybciej to rozgrabić lub zebrać w pryzmę. Pod liśćmi zacznie się tworzyć pleśń (grzyby) które w konsekwencji mogą przyczynić się do zmian w glebie. Odwrócenie tych skutków może potrwać nawet kilka lat lub może pochłonąć sporą ilość pieniędzy.

Autor:  karolK [ Śr kwi 08, 2015 1:04 pm ]
Tytuł:  Re: Wielkie klepisko = wielki kompostownik ?

Wystarczy, że raz na jakiś czas będziesz grabić i powinni być ok.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/