Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 2:18 pm 
Nowy użytkownik

A ja się ostatnio spotkałam z kompostem robionym przy udziale mikroorganizmów. Polecał mi ten sposób... profesor z AR!, zachwycony tym, że pryzmy już nie trzeba przerzucać, przesiewać i że jeszcze w tym samym roku kompost nadaje się do użycia. Robił małe pryzmy, spryskiwał preparatem, pryzma ginęła w oczach, a jesienią powstała z niej próchnica tak przepuszczalna, że dawała się kroić szpadlem jak masło. Widziałam zdjęcia - rewelacja!

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 28, 2008 8:22 am 
Site Admin

Witam

Ciekawe informacje
Czy możesz podać nazwisko profesora i z której AR pochodzi ??

Taki wyselekcjonowany zestaw mikroorganizmów (głównie kilka miliardów bakterii) jest w HUMOBAKu . Preparacie opracowanym w instytucie nawożenia w Puławach.

Być może mówimy o tym samym

Chajd :kwiat:

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 28, 2008 11:12 am 
Nowy użytkownik

Chodzi o preparat EM (= Efektywne Mikroorganizmy). Pośrednio otarł się o IUNG w Puławach, ale licencja bezpośrednio pochodzi z Japonii.
Czytałam porównania efektywności sporządzone przez doradcę ds. rolnictwa rządu Nadrenii-Westfalii. Stwierdził, że ze wszystkich preparatów najszybciej zadziałał EM, i to w najmniejszych dawkach, okazał się więc najbardziej ekonomiczny w użyciu.
Przyznam, że osobiście nie znam innych preparatów, ponieważ EM jest tak uniwersalny, że już przy nim zostałam. Przy użyciu tego preparatu da się zrobić w uprawie niemalże wszystko - zaprawiać nasiona, robić wyciągi ziołowe = biologiczne opryski, nawozy (odpowiedniki gnojówek), robić próchnicę, uszlachetniać gnojowicę :-) - eliminować zapaszek tejże, pozbywać resztek pożniwnych i wiele, wiele innych.
Kiedy zobaczyłam zdjęcie kompostu, zrobione przez tego profesora, nie wiedziałam, o co chodzi. Zobaczyłam ziemię. A gdzie ten kompost? A to właśnie był kompost, całkowicie przerobiony na próchnicę w ciągu jednego sezonu! (Nie wiem, jak i gdzie wkleić to zdjęcie - powiedzcie jak, to Wam je chętnie udostępnię.)

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 13, 2008 8:35 am 
Nowy użytkownik

Moja przygoda :roll: z kompostownikami zaczęła się przed dwoma miesiącami, stosuję w jednym 300l Humobak a w drugim jakiś inny. Bardzo mnie zainteresowała informacja o EM, ale nie mogę go kupić. Może jest sklep internetowy lub " w realu" w jakimś sensownym pobliżu Bielska-Białej, liczę na Waszą pomoc :kwiat:

Strefa czasowa: UTC + 1