Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 08, 2007 3:54 pm 
Nowy użytkownik

Witam serdecznie,
w lipcu tego roku kupiłam w sklepie kompostwowniki.pl kompostownik o pojemności 700 l. Skrzętnie gromadzę w nim wszystkie dobra z mojego ogródka i jest on juz prawie pełny :-) Moim kłopotem jest bardzo piaszczysta gleba. Właśnie prowadzę jej wymienianie/ulepszanie w newralgicznych miejscach i zauważyłam, że w mojej glebie nie ma dżdżownic. W kompostwoniku stosuje Humobak i azofoskę, ale zastanawiam się czy nie warto wprowadzić do niego zakupionych dżdżownic kalifornijskich. Jedyna rzeszkodą jest moja skrajna obrzydliwośc na wszelkiego typu robaki. Ale może warto się poświęcić i przemóc...
Czekam na radę, czy wystarczy sam HUmobak czy jednak obecność dżdżownic jest nieodzowna w procesie rozkładu.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka

Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 11, 2007 8:50 pm 
Nowy użytkownik

hmm, generalnie wprowadzanie dzdzownic do materialu ma sens jedynie w koncowej fazie procesu kompostowania...a ty caly czas kitujesz material. Nabiezaco. W czesci wsadu proces zachodzi, a w czesci nie. Musisz pamietac o okresowym przerzucaniu zawartosci kompostownika aby ujednorodnic i napowietrzyc wsad. W miare potrzeb nawilzaj. Ujednolicenie masy+napowietrzenie+nawilzenie+CZAS=super kompost Zacznij od tego, a nie od dzdzownic...

Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2007 10:50 pm 
Site Admin

Witam

Dżdżownice poprzez "zjadanie" kompostu napowietrzają i ujednolicają kompost. Jedna sztuka dżdżownicy kalifornijskiej "produkuje" czyli trqwi ok 1 g kompostu na dobę. A w gnieździe zarodowym potrafi być nawet 1 kg.

Natomiast humobak jest szczepionką, która zawiera mikroorganizmy działające głównie w pierwszej fazie kompostowania.

Pozdrawiam

Chajd :kwiat:

PostNapisane: Cz sie 16, 2012 9:28 am 
Nowy użytkownik

Mam takie pytanie techniczne, jako całkowity laik w materii, więc proszę o wyrozumiałość i szczegółową odpowiedź.

Gdy już kompost jest gotowy i chcę go rozrzucić po ogrodzie, to co mam zrobić z dżdżownicami, które mieszkają w kompostowniku? Powybierać ręcznie? Rozrzucić razem z kompostem? To drugie chyba nie, bo przeczytałem, że szybko wymordowałyby mi wszystkie dżdżownice ziemne, które mieszkają w ogrodzie. A tego bym przecież nie chciał.

A z kompostownika, takiego plastikowego, nie wyjdą, żeby się rozleźć po ogrodzie?

Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 24, 2012 2:01 pm 
Site Admin

Nie spotkałem się jeszcze nigdy z informacją na temat wypierania dżdżownicy dzikiej przez kalifornijską w ogrodzie. Z racji klimatu dżdżownice kalifornijskie nie rozprzestrzeniają się zbytnio.

Zatem w mojej opinii można spokojnie rozrzucić kompost z dżdżownicami a tam gdzie jest ich bardzo dużo wyłapać i wrzucić ponownie do kompostownika

Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 27, 2012 2:10 pm 
Nowy użytkownik

dokładnie tak jak mówi chajd - nie obawiaj się o to, że kalifornijskie wyprą 'rodzime', nie znam takiego przypadku.

pozdrawiam,
J

PostNapisane: Cz wrz 06, 2012 12:40 pm 
Nowy użytkownik

[quote="Czapla"]Mam takie pytanie techniczne, jako całkowity laik w materii, więc proszę o wyrozumiałość i szczegółową odpowiedź.
A z kompostownika, takiego plastikowego, nie wyjdą, żeby się rozleźć po ogrodzie?[/quote]

Zależy jaki masz kompostownik. Jeżeli pełny to nie mają prawa wyjść, jeżeli natomiast jest on rozkładany to mogą się przedostać przez szczeliny łączące.

Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 20, 2012 1:17 pm 
Nowy użytkownik

Witam, mam pytanko a czy wykopywanie z ziemie dżdżownic rodzimych i wrzucanie ich do kompostownika ma sens??

Tytuł: Re:
PostNapisane: Cz sty 22, 2015 10:59 am 
Nowy użytkownik

malina napisał(a):
Witam, mam pytanko a czy wykopywanie z ziemie dżdżownic rodzimych i wrzucanie ich do kompostownika ma sens??

Oczywiście że ma sens. Osobiście tak robię lecz zauważyłem że sporo dżdżownic ucieka do gleby. Jeśli będzie dobra masa kompostująca to dżdżownice będą same wchodzić do kompostownika.
Dobra masa kompostująca- trawa,obierki (generalnie zieleninka).

PostNapisane: Śr kwi 01, 2015 9:53 am 
Bywalec

Myślę, że ma sens ale to będzie trochę pracochłonne.

Strefa czasowa: UTC + 1