Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr cze 20, 2007 10:12 am 
Nowy użytkownik

Witam,
Kompostownika potrzebuję do utylizacji skoszonej trawy. To znaczy nie zależy mi na nawozie, ale na pozbyciu się trawy (szybkim zmniejszeniu jej objętości) . Wymyśliłem sobie, że kompostując trawę będę miał o wiele mniejszą objętość "towaru" do pozbycia się. Na trochę powstałego kompostu znajdę chętnych zaprzyjaźnionych działkowiczów.

Obszar z jakiego zbieram trawę to ok. 300 m2, ilość trawy w przeliczeniu na worki 120 litrowe to 2-2,5 worka z jednego koszenia. Kosić muszę co tydzień, czasem trochę rzadziej :evil:
Czy w ogóle jakiś kompostownik da radę osłużyć takie ilości?
Przecież mam około 200 litrów trawy tygodniowo, czyli 800 litrów co miesiąc. Czyli właściwie po miesiącu powinienem wymienić całą zawartość kompostownika (przyjmując że kupię nawet taki 800 l.).

Nie wiem, czy kompostownik to rozwiązanie dla mnie, czy po prostu muszę zamówić dodatkowy odbiór śmieci co tydzień w sezonie letnim i oddawać trawę w ten sposób :?
I jeszcze jeden temat - zapach. Moja działka jest mała, a więc czy kompostownik nie wydziela ŻADNEGO zapachu?
Który kompostownik byłby (ewentualnie) odpowiedni do samej trawy - na co zwrócić uwagę wybierając go tylko do tego celu?
Pozdrawiam
Artur

Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 22, 2007 11:06 am 
Site Admin

Witam

Dla działki o tej powierzchni teoretycznie wystarcza 400 do 700 litrów kompostownika zamkniętego.

Trawa w ciągu tygodnia potrafi stracić nawet 50 - 60% objętości.
Z Twojego opisu widać że trawa rośnie dość bujnie
Zatem pojemość 720 litrów powinna wystarczyć.

Co do zapachów to przy małych działkach zalecamy kompostowniki zamknięte linia TERMO.
Wydzielanie zapachów czasem się zdarza - szczegółnie przy koszonej trawie. Natomiast zamknięta forma sprawia, że zapachy "nie rozchodzą się" po ogrodzie.

Z dodatkowych czynności polepszających kompostowanie trawy można ją nieco podsuszyć przed wrzuceniem do kompostownika. Np rozsypać wokół kompostownika poszekać dzien lub dwa aż przeschnie i dopiero taką podwiędniętą wrzucić do kompostownika.

PS Dużo worków litrowych 120 litrów pojemności ma tylko w teorii
często w praktyce wchodzi do nich 80 litrów.

PostNapisane: Pn cze 25, 2007 9:32 am 
Nowy użytkownik

Dziękuję

Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 11, 2007 9:03 pm 
Nowy użytkownik

Nie słuchaj ich !!! Naciągają Cię na kompostownik. Przy takich ilościach układaj w pryzmę. Pamiętaj o warstwach z gałęzi aby umożliwić dostęp powietrza do pryzmy. Aha i uciążliwości zapachowe przy kompostowaniu frakcji zielonej są znikome (śmierdzi jak kompostujesz jakieś resztki mięsa itp).

Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2007 11:33 pm 
Site Admin

Nie zgodzę się z tym naciąganiem na kompostownik.

300 mkw trawnika to nie jest olbrzymi trawnik i da się go obsłużyć kompostownikiem. Co do kompostowania to są zwolennicy pryzmy - kompostowania tradycyjnego ale są teżzwolennicy kompostowników plastikowych. Posiadam 3 rożne kompostowniki w tym jeden tradycyjny pryzmowy - niestety jego estetyka i prośby sąsiadów aby nie wrzucać tam niczego sprawiają iż nie jestem jego zwolennikiem.

Co do zapachów to intensywność rozkładu trawy jest tak wysoka w pierwszej fazie - zaczyna brakować powietrza- i faktycznie potrafi ona wydobywać bardzo nieprzyjemny zapach.

Pozdrawiam
Chajd:kwiat:

Tytuł: Witam :)
PostNapisane: Wt sty 29, 2008 7:23 pm 
Nowy użytkownik

Moje doświadczenia z kompostem to już ponad 2 lata. Mój kompostownik jest zrobiony z palet euro, czyli raczej jest to pryzma. Prawdziwy kompost otrzymuję po około roku - czarna ziemia. Wrzucam wszystko co się nadaje, a przede wszystkim skoszoną trawę i chwasty których u mnie zawsze pełno. Trawnik ma około 400m2 lub nawet więcej, ale jest to trawa sportowa więc nie rośnie tak szybko. Mam również doświadczenie w kompostowaniu liści, z tego co czytałam normalnie trwa to około 2 lat, ale jeśli liście zapakuje się w czarne worki do śmieci to po półroku nawet nie będzie śladu po liściach. Lepiej żeby te worki były zamknięte, ale jeśli gdzieś worek będzie dziurawy to też nic nie szkodzi. Oczywiście trzeba mieć miejsce na składowanie tych worków - ja miałam ich 80. Na działce wyglądało to jak składowisko śmieci :) na szczęście w pobliżu nie mam jeszcze sąsiadów i więc nikt się nie burzył. Z tych 80 worków zostało mi może 5, ale do wiosny pewnie nie zostanie mi nic. Zapachów żadnych nie czułam. Moja działka jest 4 lub 5 klasy - piaski, a nawiezienie ziemi jest dla mnie zbyt kosztownym interesem, ten kompost ratuje moją kieszeń i moje rośliny. Jak będę miała nadmiar gotówki to sobie kupię taki plastikowy 700 l lub 1100 l zawsze to ładniej wygląda, a po doświadczeniach z workami myślę, że również przyspiesza kompostowanie. Jeśli kogoś stać to myślę, że warto kupić.

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 10:27 pm 
Site Admin

Taki MAXISILO mógłby się sprawdzić

nie wiem czy wiesz ale jest on rozbieralny także po uformowaniu pryzmy i zwązaniu jej w sobie można kompostownik rozebrać i postawić obok i formować nową pryzmę.

Co do liści to warto je mieszać np z wiosenną koszoną trawą.
Wyrównuje się stosunek węgla do azotu.

Pozdrawiam Chajd
:kwiat:

Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 29, 2013 1:02 pm 
Nowy użytkownik

To czy pryzma czy kompostownik za parę stów zależy od 1.finansów i 2. czy kompostownik naturalny czyli pryzma nie będzie nam przeszkadzał pod względem estetycznym/wizualnym. Na pewno kompostowanie trawy nie daje nieprzyjemnych zapachów. Niemniej jednak nie wystarczy wrzucić sterty skoszonej trawy jedna na drugą, trza oddzielić jakimiś gałęziami, liśćmi, obierkami z kuchni lub /i zakupić preparat do przyspieszania kompostowania.

PostNapisane: Pt cze 09, 2017 10:51 am 
Nowy użytkownik

No podobno nie powinno się dawać trawy na kompostownik bo zostają nasiona i później przy używaniu ziemi, rośnie to wszystko w doniczkach. Oprócz trawy daję również wszystkie resztki domowe. Wie ktoś jak to jest? Czy można dawać wszelką trawę z ogrodu?

KONTENERY

PostNapisane: Pt lip 14, 2017 6:44 am 
Nowy użytkownik

według mnie to jest różnie

Strefa czasowa: UTC + 1